Leśne Wampum

Idea odznaczeń za leśne obozowanie jest starsza od skautingu, swoimi korzeniami sięga ruchu Woodcraft Indians założonego na początku XX wieku przez Ernesta Thompsona Setona.

Istnieje wiele sprawności weryfikujących umiejętności z zakresu budownictwa obozowego, zdobnictwa czy też wiedzy przyrodoznawczej. W środowiskach naszego hufca funkcjonowały przed laty tzw. Miana Puszczańskie – odznaki przyznawane razem z puszczańskim imieniem (mianem) za wykonanie pewnych zadań, takich jak barwienie płótna metodami naturalnymi, czy zbudowanie szałasu. Pierwsze wymagania powstały w 1983 r. by doczekać się w 2001 r. swojej drugiej wersji pod postacią Leśnego Wampum. Dziś, po ponad trzech dekadach od pierwszego projektu prezentujemy Wam trzecią ich odsłonę…

  • Wampum Granatowe jest poziomem dla każdego harcerza. Jego celem jest wprowadzenia młodych adeptów puszczaństwa w podstawy leśnego bytowania, zapoznanie ich z prostymi technikami i stopniowe przekazywanie filozofii bushcraftu. Na tym poziomie dostajecie od nas wszelkie instrukcje do wykonania zadań, więc jedynymi wymaganiami wstępnymi są chęci i otwarta głowa.
  • Wampum Fioletowe wymaga od zdobywających nieco więcej zaangażowania. Może się już okazać, że część z zadań będzie wymagało dłuższego przygotowania, zdobycia materiałów, odpowiedniego sprzętu czy wyszukania optymalnego rozwiązania. Przemyślanie rozpisane, wymagania tego poziomu mogą być wyzwaniami dla drużyn starszoharcerskich i wędrowniczych.
  • Wampum Białe to poziom dla specjalistów, osób, które czują więź z przyrodą na tyle silną, że angażują swój czas i energię, by przygotować się samodzielnie do wyzwań. Nie oczekują już wskazówek podanych na tacy, ale aktywnie poszukują sposobów na realizację wymagań. Zgłębiają stale nowe techniki, modyfikują pod siebie dotychczasowe. Realizowane przez nich zadania stają się inspiracją dla innych.
  • Wampum Czerwone jest stopniem dla prawdziwych pasjonatów, którym zawsze jest mało. Ten stopień otrzymują osoby, które nie tylko wykonały wszystkie wymagania z każdego wcześniejszego stopnia, wliczając w to pełne katalogi zadań do wyboru, ale również dołożyły swoją cegiełkę do propagowania puszczaństwa. Prowadzą zajęcia, tworzą materiały, pomagają innym rozwijać leśne umiejętności i wiedzę.