Korzenie

Korzenie – część rośliny znajdująca się pod ziemią, która dostarcza roślinom wodę i sole mineralne, przytwierdza rośliny do podłoża…

 

Korzenie – źródło czegoś; pochodzenie, rodowód, początek

W  naszym przypadku Korzenie to jedno i drugie. W tym dziale znajdziecie zasady, które stoją u podstaw naszej leśnej filozofii. Dały początek duchowi hufca, a dziś nadal stanowią szkielet i pozwalają zasilić go energią.

Reguła czterokrotnego ognia

Dwanaście Ustaw Leśnej Mądrości (Reguła Czterokrotnego Ognia)

Oto reguła czterokrotnego ognia, podstawy puszczaństwa – leśnej mądrości. W jego centrum znajduje się krąg-symbol Wielkiego Ducha. Jest on ogniem Głównym, z którego przez ognie Ciała, Myśli, Ducha i Służby wychodzą cztery światła:

Każde z tych Świateł zawiera trzy promienie, które ogółem symbolizują Dwanaście Ustaw Leśnej Mądrości:

(więcej…)

LNT

Ruch Leave No Trace

Amerykański program prowadzony przez firmę z sektora NGO (założoną przez byłego skauta BSA), ale od ok. 20 lat BSA zaadaptowało go dla siebie i bardzo ściśle współpracuje z LNT. W chwili obecnej ta współpraca jest tak ścisła, że każdy instruktor w BSA, który uczestniczy w Wood Badge ma obowiązkowo również szkolenie z zakresu LNT i – co więcej – staje się licencjonowanym trenerem LNT. Program początkowo skierowany był głównie do środowisk okołogórskich – wspinaczy, turystów górskich itp. w odpowiedzi np. na dewastację czy zaśmiecenie gór. Dzięki współpracy z BSA program rozszerzono na inne obszary.

(więcej…)

Dwanaście Leśnych przykazań

by Ray Mears

Dni spędzone w puszczy, starym lesie, dzikich ostępach  pełne są ekscytujących i fascynujących przeżyć. To jest właśnie pełnia życia – przyroda, obozowe ognisko, deszcz, słońce i wiatr. Zapachy zmieniających się pór roku, szmer prześlizgujących się pod kamieniami jaszczurek czy mysz, która odważyła się przebiec ścieżkę tuż przed Tobą, to wszystko pozostaje na zawsze w pamięci. Jest jeszcze ryzyko, niebezpieczeństwo i podniecające przygody, które mogą stać się twoją zgubą, jeżeli nie będziesz ostrożny. Zanim więc wyruszysz na szlak, poznaj bliżej pewne podstawowe zasady obowiązujące na nim. Ray Mears nazywa je „dwunastoma przykazaniami leśnymi, które zrodziły mu się z doświadczenia i obserwacji. Przestrzeganie ich zapewni bezpieczeństwo, a dziką przyrodę pozwolą zachować dla mieszkańców lasu i innych poszukiwaczy przygód.

(więcej…)